Jeden z mnoha?
0Jeden z mnoha?
Na příkladu Nikolaje Maximoviče Starostina, jednoho z řadových vojáků pohřbených v hustopečském hromadném hrobu, si lze konkrétně představit hrůzu války a hloubku lidského utrpení. Nikolaj se narodil v roce 1926 v Saratově v ruském Povolží. Byl jediným synem svých rodičů a v době jeho povolání do války – v roce 1944 – už jeho matka nežila. Před odchodem vyjádřil předtuchu, že se z války nevrátí. Bojoval v řadách 460. stíhacího protitankového dělostřeleckého pluku 53. armády 2. ukrajinského frontu a při osvobozování Hustopečska byl těžce zraněn. Zemřel v nemocnici v Hustopečích 29. dubna 1945 ve svých 19 letech. Jeho otec se s oznámením, že jeho syn zemřel kdesi v Československu na samém konci války, nikdy nesmířil. Věřil, že je to omyl a Nikolaj se vrátí.
Nikolajovu památku ochraňuje vzdálená příbuzná Sofie Borisová, která do Hustopečí poslala tento vzkaz: „Nikolaj zemřel jako 19letý a nezanechal po sobě děti a ani žádnou stopu, která by dosvědčovala, že kdysi na zemi žil takový člověk. Jen já – vnučka jeho sestřenice – chráním jeho památku. Možná i Vy si nyní vzpomenete na to, že existoval takový chlapec Kolja Starostin, který zemřel proto, aby žily jiné děti. Věřím, že oběti našich volájů nebyly marné a Česká republika už nikdy neuvidí hrůzy války.“
Один из многих?
На примере Николая Максимовичa Старостинa, одного из рядовых солдат похороненных в могиле в городе Густопече, можно себе представить ужас войны, и глубину человеческих страданий. Николай родился в 1926 году в Саратове в российском Поволжье. Он был единственным сыном своих родителей и во время его
демобилизации – в 1944 году – его мать уже нежила. Перед уходом выразил Николай предчувствие, что с войны не вернется.
Он служил в в/ч 17696. Это 460-й истребительно-противотанковый артиллерийский полк 53 армии 2 украинского фронта.
В конце войны он был тяжело ранен и умер в госпитале в Густопече 29 апреля 1945 года в возрасте 19 лет.
Так его отец и прожил до старости один, надеясь, что случилась ошибка и Коля вернется.
Только внучка его двоюродной сестры – Софья Борисова – хранит о нем память:
„Погиб Николай в 19 лет и не осталось после него детей и следа на земле, что был такой человек на свете. Может быть и Вы теперь будете иногда вспоминать что был такой мальчик Коля Старостин. Я надеюсь что жертвы наших солдат были не напрасны и Чехия больше никогда не увидит ужасов войны.“
Dopisy z lazaretu Rudé armády v budově bývalé obecné české školy v Hustopečích (dnes Základní škola Hustopeče Komenského) jsou dnes uloženy v mikulovském archivu.Jejich adresáti se už domů nevrátili, spočívají na zdejším pohřebišti.
Письма из военного лазарета Красной армии в здании бывшей общей чешской школы в Густопече (теперь начальная школа Коменского) сегодня хранятся в архиве в городе Микулов. Их получатели уже не вернули домой, они похоронены на здешнем кладбище.
V jednom z dopisů se nachází fotografie a urgentní vzkaz napsaný dětskou rukou: Tati, přijeď brzy domů, je nám smutno…
В одном из писем находится фото и срочное сообщение, написанные детской рукой: Папа, приезжай скорей домой, нам скучно…
Model památníku padlých rudoarmějců – akademický sochař Jiří Marek.
Макет памятника павшим красноармейцам – академической скульптор Йиржи Марек
Soňa Nezhodová, Městské muzeum a galerie Hustopeče
16.06.2016.