Brno jako město soužití národů a národností
0Den národnostních menšin Jihomoravského kraje uzavřel v sobotu v parku Lužánky týdenní XIV. ročník festivalu brněnských národnostních menšin Babylonfest 2021. Ukázal, že Brno je město kosmopolitní, kde s přibývajícími zahraničními studenty vysokých škol, i díky rostoucímu počtu odborných pracovníků vědeckých, výzkumných a dalších pracovišť, je dobré místo k životu lidí bez ohledu na národnost, politické a náboženské přesvědčení, uplatňování zvyků ze staré vlasti a tradic životního způsobu.
Letošní ročník, který uspořádala Asociace Babylon s výbory pro národnostní menšiny zastupitelstev Brna i Jihomoravského kraje a ve spolupráci s organizacemi národnostních a etnických menšin, umožnil návštěvníkům rozšířit si obzory a nechat se obohatit jinými kulturami lidí, kteří žijí ve čtyřistatisícovém moravském městě. Účinkující ze sedmnácti zájmových spolků deseti národností ukázali tradiční lidovou kulturu, kterou si menšiny uchovávají. Návštěvníkům koncertů zprostředkovali lidové tradice, zvyky, kroje, ale i gastronomii zúčastněných národností, a tak zájemcům přiblížili život národnostních menšin v Brně.
V sobotu před polednem se spolky představily v „Duhové řece,“ pestrobarevném průvodu národnostních menšin Brna. V poledne začal v parku maraton hudby, zpěvu i tance, v němž se představily skupiny, soubory i jednotlivci menšinových spolků, začal program Den národnostních menšin Jihomoravského kraje. Soubory předvedly bulharský, řecký, slovenský, romský, ruský, polský, německý, maďarský a vietnamský folklor i tradice Moravských Chorvatů. Aby potěšily i chutě návštěvníků, připravily paletu ochutnávek národní gastronomie. Večerní koncert v parku Lužánky vytvořila nadžánrová kapela Cimbal Classic. Zazněly i řecké písně v podání brněnských Řekyň Marthy a Teny Elefteriadu.
Doprovodný program festivalu tvoří v září a říjnu v Brně výstavy, které návštěvníky seznámí s polskou kulturou (v Knihovně Jiřího Mahena) nebo Moravskými Chorvaty (foyer Krajského úřadu JMK).
(vž)