DOBYTÍ REICHSTAGU
0Группа активистов из Брненских клубов воинской истории совершила поход по местам боевой славы Красной Армии.
Это представители клуба Красной Армии при русском культурно-просветительном обществе в Моравии /RKOSM/,
клуба «Кентавр» и клуба «Дукла».
Впечатлениями об этой поездке поделился командир «Клуба Красной Армии» Иржи Новак.
DOBYTÍ REICHSTAGU
Nápad podniknout výpravu v uniformách Rudé armády z roku 1945 do Berlína vznikl v květnu loňského roku. Cílem tohoto výletu bylo vyfotit se před budovou Reichstagu v Berlíně v den výročí jeho dobytí, tedy 30. dubna. V průběhu roku se dále zrodil plán navštívit i další slavná místa v Berlíně, jako Brandenburskou bránu, kde se vojáci Rudé armády často také rádi v roce 1945 fotili a samozřejmě navštívit i vojenské pohřebiště vojáků Rudé armády v Berlíně-Treptow, kde je pohřbeno 7000 padlých.
Po celou dobu plánování však mezi námi panovala nejistota, zda se v historických uniformách nedopustíme v Německu nějakého právního přestupku nebo dokonce trestného činu. Po poradě právníky nám bylo sděleno, že vše by mělo být v souladu s německými zákony, pokud sebou nebudeme mít žádné zbraně. Nicméně strach a nejistota zůstávaly. Mnoho lidí nás od tohoto výletu v uniformách zrazovalo (I Ty Ljubov, jen si vzpomeň). Nakonec cestu podniklo 5 odvážlivců ze třech klubů vojenské historie: Klub Rudé armády Brno, KVH Kentaur a KVH Dukla.
Na cestu jsme vyrazili 29. dubna ráno. Na cestě jsme navštívili vojenské muzeum v Drážďanech a pomník padlým rudoarmějcům. Ubytování a nocleh jsme měli asi 100 kilometrů jižně od Berlína v obci Lieskau. Odtud jsme ráno 30. dubna v den výročí dobytí Reichstagu už v uniformách vyrazili k Berlínu a nervozita houstla. Po příjezdu na parkoviště v těsné blízkosti budovy současné vlády Bundestag, jsme se pěšky vydali k Reichstagu. Veškerá nervozita z nás padla v okamžiku kladných reakcí kolemjdoucích a turistů. Po celou cestu kolem budovy Reichstagu až k Brandenburské bráně jsme se nesetkali s negativní reakcí, až na jeden případ starého muže, který očividně rok 1945 pamatoval a za jeho jednání jsme ho omluvili s tím, že byl v době války členem některých německých ozbrojených složek a jeho reakci jsme chápali. Poté jsme se autem vydali přes město k vojenskému pohřebišti Berlin-Treptow, kde jsme všichni na hlavním pomníku přivázali georgijevské stuhy, tak jako jiní již před námi. Ještě před odjezdem z Berlína jsme navštívili rusko-německé muzeum v Berlíně-Karlshorst. Teprve potom jsme plni zážitků vyrazili domů.
Jiří Novák
На фотографиях: Иржи Новак, Павел Седлачек, Кристина Седлачкова Вайсерова — члены клуба военской истории «Клуб Красной Армии», Иржи Микшовский — КВИ «Кентавр», Ярослав Дворжак — КВИ «Дукла».
Редакция не несет ответственности за содержание и за ошибки в авторском материале.