Гвоздики освободителям
0Чешские и русские женщины из Русского культурно-просветительного общества в Моравии, Русско-чешского общества и других общественных организаций возложили букеты гвоздик к мемориалу Победы на Моравской площади в Брно в честь традиционного Дня защитника Отечества, праздника мужчин-россиян. Их общим пожеланием было, чтобы мужчинам не пришлось снова идти на войну за чьи-то интересы, отдавать свои жизни ради нового передела мира.
Цветы пламенели у подножья мемориала Победы над фашизмом, возведенного на месте разрушенного весной 1945 года Немецкого дома, бывшего центра немецких нацистов в Моравии. На пьедестале размещена бронзовая скульптура красноармейца работы народного художника Винцента Маковского. На стенах пъедестала был отрывок текста из приказа Сталина начать штурм столицы Моравии и освободить ее от фашистских оккупантов. Помещение под памятником, наверно, предполагалось использовать для размещения останков погибших воинов, но этого не случилось, и останки были погребены на почетном кладбище Советской армии (в рамках Центрального кладбища города Брно). Там навсегда покоится прах более чем трех с половиной советских воинов.
BRNO — Zejména ženy české i ruské národnosti z Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě, Rusko-české společnosti a dalších zájmových organizací položily kytice karafiátů k Památníku vítězství na Moravském náměstí v Brně a vzdaly hold tradičnímu Dni obránce vlasti, svátku mužů.
Ten se slaví v Ruské federaci vždy 23. února od roku 1922 nejprve jako Den Rudé armády, později Sovětské armády a dnes spíše jako Den mužů, opravdových chlapů. Nedávný sociologický průzkum Home Credit and Finance Bank ukázal, že obyvatelé Ruska stále více pokládají tento svátek za společný Den mužů. Pouze 17 procent občanů ho považuje za jakoby odborový svátek vojáků. Ženy u památníku v Brně si přály, aby muži nemuseli jít znovu do války za něčí imperiální zájmy k novému mocenského a ekonomickému rozdělení světa.
Květy položily ženy na patu Památníku vítězství nad fašismem na jaře 1945 na místě rozhrnutých ruin zničeného Německého domu, někdejšího centra německých nacistů. Hlavním místem areálu památníku je podstavec s umělecky zdařilou bronzovou sochou Rudoarmějce v pozici Zastavte palbu! Zhotovil ji národní umělec prof. Vincenc Makovský. Na stěnách podstavce byl nápis textu rozkazu Stalina k útoku na hlavní město Moravy s úkolem osvobodit je od fašistů a nacistů. Místnost pod pomníkem Rudoarmějce, která měla sloužit zřejmě jako osárium, nebyla nikdy využívaná, protože v terénu průběžně objevované ostatky válečných obětí z dubna 1945 byly nakonec sváženy na Čestné pohřebiště Sovětské armády, Rumunské královské armády a československého 2. odboje na Ústředním hřbitově v Brně. Jen sovětských vojáků tam odpočívá přes tři a půl tisíce.
Střídající se představitelé brněnské radnice ponechali podzemní místnost pod mnohatunovým pomníkem 65 let bez povšimnutí i bez stavební údržby. Již hrozilo, že se pomník do podzemí propadne. Nápravu učinil brněnský magistrát nedávno při závěrečné etapě rozsáhlé rekonstrukce parku Koliště. Dodnes však areálu Památníku vítězství na Moravském náměstí chybí vrátit na původní místo např. řecké ohně a okolo sloupů u vstupu od zastávky tramvají obnovit ozdobné dekorace z tepaného plechu ve tvaru připomínajícím cibule.
(vž)
Foto — Václav Žalud