Podoby hudby v podání národnostních menšin
0Díla Fryderyka Chopina na mnoho způsobů zazněla nejčastěji v pátek večer v koncertním sále Leoše Janáčka Konzervatoře Brno s dokonalou akustikou v podání umělců brněnských národnostních menšin. Rozezvučeli i mistrovské koncertní klavírní křídlo, které koupil Jihomoravský kraj konzervatoři za více než čtyři miliony korun. Jeho tónům naslouchal mj. atašé Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Georgij A. Akajomov. Průvodní slovo měla Michaela Tsima z Řecké menšiny.
Z polské menšiny zahrála na královský nástroj-harfu Chopinův Noktum z r. 1830 laureátka mnoha soutěží Amelia Tokarska. Nebo vietnamská klavíristka Minh Hanh Phan Vu, která hraje na klavír od šesti let věku, předvedla od tzv. básníka klavíru – Chopina Etudu C moll. Zástupkyně slovenské menšiny Veronika Angelovičová zahrála na klavír Chopinovo Scherzo h moll, zvané Žertík, které vzniklo ve Vídni rovněž v r. 1830. Ázerbajdžánské etnikum zastupovala Kamila Ozerová, rozená v Moskvě, avšak vyrůstající v ČR, třeba v umělecké škole v Třebíči, laureátka soutěží. Ta hrála na klavír Chopinovu Baladu As dur. Polská sopranistka Martina Macko zapěla mj. skladbu Miczyslawa Karlowicze «Na sniegu…,» který miloval hory a zemřel v 32 letech pod lavinou.
Ruská a makedonská profesorka hry na klavír Inna Aslamas a Ema Jedlička-Gogova uvedly dva obrazy z Dvořákova díla Ze Šumavy. Ty se rovněž zapojily do mezinárodního obsazení interpretace děl pro osm rukou na dvou klavírech. Šlo o makedonskou lidovou píseň a o arménský válečný Šavlový tanec Arama Chačaturjana.
(vž)
Foto – Václav Žalud