Úvaha odstupující předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů žijících v ČR
1BRNO – Celostátní konference ruských krajanů žijících v ČR se konala v neděli (28. 1.) v Praze. Když se řekne «Rusové v České republice,» otevře se spektrum vztahů, které jsou svébytnou součástí Česka. Uplynulé čtyři roky zde působila jako předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů v ČR a současně předsedkyně Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM) — ruská básnířka Ljubov Vondroušková. Tato odstupující předsedkyně ruských spolků poskytla naší redakci úvahu či své zamyšlení nad současnou situací:
L. Vondroušková konstatovala, že česko – ruské vztahy se zvlášť intenzivně vyvíjely v meziválečném a poválečném období, zejména v nynější době. Kolektivy ruské národnostní menšiny se svými aktivitami, k nimž patří propagace ruské kultury, literatury a historie, snaží vepsat do dějin České republiky svou lásku k ní. «Bez přehánění lze říct, že naše poslání je výjimečné a šlechetné. Proto usilujeme o to, aby naše akce měly vysokou úroveň. Jsme si vědomi toho, že na nás leží zodpovědnost za důvěru a podporu ze strany Velvyslanectví Ruské federace, Generálních konzulátů RF v Brně, Praze a Karlových Varech, představenstva Rossotrudničestva, stejně jako hejtmanů a primátorů, dalších věřených činitelů českých měst, ve kterých působí organizace krajanů,» hodnotila Vondroušková.
Pokračovala slovy: Dle statistik žije v ČR přes 32 000 ruských občanů. Mnozí z nich zvolili za svůj životní způsob mj. zájmové krajanské sdružovaní se, propagaci ruské kultury, tradic a historie. Snaha obohatit českou veřejnost ruskou kulturou je záslužná. Někteří ruští umělci žijící v ČR dosáhli ve své činnosti profesionální úroveň. Sportovci ruské národnosti úspěšně prezentují Českou republiku v zahraničí. Ráda bych je jmenovala, znám některé z nich osobně, avšak jejich seznam by byl hodně dlouhý.
Školy šíří vzdělávací programy ruského jazyka. Spolky Rusů pravidelně pořádají festivaly ruské kultury s účasti hostujících uměleckých kolektivů z Ruska. Na pozvaní ruských spolků zavítaly do ČR divadelní kolektivy-laureáti mezinárodních soutěží. V oblibě, nejen Rusů, je Ruské středisko vědy a kultury (RSVK) v Praze v ul. Na Zátorce 16, kde se lze setkat s významnými umělci z celého světa, nejen z Ruska a Česka na různých i společných akcích či koncertech.
Velmi dobré ohlasy veřejnosti měly novoroční akce pro děti – Jolka (ta otevřela dveře i českým dětem), dále ruské plesy, koncerty, setkání s ruskými básníky, spisovateli apod. Čeští studenti zase navštěvují Rusko, účastní se soutěží a olympiád ve znalosti ruského jazyka a kultury v Moskvě, Sankt-Petěrburku apod. Vloni umožnilo Velvyslanectví RF v ČR mladým Čechům pobyt v mezinárodním táboře na břehu Černého moře v Artěku. Za jednu z výjimečných akcí považuji účast českých školáků na Mezinárodním festivalu mládeže a studentů v Soči. Po návratu z Ruska pozvala delegáty festivalu ruská ambasáda, kde je osobně přijal velvyslanec RF v ČR Alexandr Vladimirovič Zmejevskij. «O tom, že se vztahy Ruska a Česka upevňují a prohlubují, svědčí fakt, že aktivisté z řad národnostních menšin nebo českých veřejných činitelů dostali státní vyznamenání. Třeba Puškinovu medaili Mgr. Jiří Klapka, předseda České asociace rusistů v ČR (na popud kolektivů Koordinační rady našich krajanů). Nebo Soňa Holečková, členka Klubu Rudé armády při Ruském kulturně osvětovém spolku na Moravě převzala medaili «За благодеяние» (Za blahodění), kterou ji předal v Kremlu prezident Vladimir Putin. Já jako česká občanka jsem též dostala za práci ve prospěch sounáležitosti obou národů státní vyznamenání z Ruska,» uvedla Vondroušková. Nyní se šíří nová vlna aktivit dobrovolníků (волонтёры) a dětské diplomacie.
K charakteristickým vlastnostem Rusů patří vlastenectví. Mnohé kolektivy proto vyznávají historická data a osobnosti. Nejsou lhostejné k památkám a národní historii, snaží se udržet v pořádku hroby bojovníků padlých v boji proti fašismu a za svobodu ve 2. světové válce. «Uvedu příklad: V Brně připravili a vydali členové klubů vojenské historie řadu publikací o druhé světové válce za finanční podpory Jihomoravského kraje a brněnského magistrátu i RKOSM. Zatím poslední publikace autora Jiřího Nováka „Pomníky a hroby válečných letců RA na jižní Moravě» získala diplom mezinárodní Ceny «Stříbrný lukostřelec.» Musím zdůraznit, že nositeli této prestižní ceny jsou i Karel Gott, Jarek Nohavica, festival «Ruské jaro na Moravě,» český podnik Petrof a další. V ČR zastupuje soutěž a udílení cen «Stříbrný lučištník» Elena Sorokina, členka Koordinační rady ruských krajanů v ČR. Velkou úctu si zasluhuje celosvětová akce Nesmrtelný pluk. V Praze ji začal organizovat Čech Zdeněk Kratochvíl. Nesmrtelný pluk (účastníci průvodu nesou fota svých předků, kteří padli v boji proti fašismu kdekoliv ve světě) se pak již prošel při oslavě Dne vítězství různými městy ČR,» vysvětlila Vondroušková.
Na závěr úvahy zdůraznila: «Považuji za velkou čest, že jsem mohla vykonávat čtyři roky funkci předsedkyně společenství ruských krajanů v ČR. Jsem vděčná za podporu od velvyslanectví i konzulátů RF a též od českých činitelů. Přátelství a porozumění – je hlavní bod, o který lze bez obav opřít při řešení mezilidských vztahů. Spolky a osobnosti společně odvádějí záslužnou práci na poli vzájemného poznávání národů. Novému výboru Koordinační rady ruských krajanů v ČR přeji zdar v práce i v životě,» řekla odstupující předsedkyně Ljubov Vondroušková.
(vž)
Přiložena fotka Ljubov Vondrouškové
Опубликовано 28.01.2018.
[…] článek našého oficiálního partnera – portálu http://www.ksros.eu […]