Vzpomínka na hrdinství sovětské letkyně na Brněnsku
0Pietní vzpomínku na hrdinnou posádku sovětského bombardéru sestřeleného německými fašisty 19. dubna 1945 v oblasti Brna a který havaroval při nouzovém přistání u obce Loděnice, uskutečnili v sobotu občané Ořechova a Loděnic na Brněnsku i dalších obcí.
Šlo o americký bombardér Douglas A-20 «Boston» se čtyřčlennou sovětskou posádkou, který používali Rudoarmějci jako americkou spojeneckou vojenskou pomoc východní frontě v sestavě 218. gardové bombardovací letecké divize 5. letecké armády. Při náletu od jihu na Brno zasáhlo tento letoun nad Brnem německé protiletadlové dělostřelectvo. Havaroval při nouzovém přistání u obce Loděnice. Dva členové posádky z něj vyskočili ještě za letu a pilot zahynul při havárii na zemi. Ve věži přežila mladá střelkyně Vasilisa Sergejevna Paščenko. Ta střelbou bránila Němcům v přiblížení se k vraku. Potom se sama zastřelila.
Radek Harašta z Klubu vojenské historie ve Starovičkách na sobotních pietních aktech informoval, že s radnicemi obou obcí řešili, jak zajistit pro hrdinnou sovětskou střelkyni dodatečně i po 76 letech vojenské ocenění či povýšení. Prostřednictvím Generálního konzulátu Ruské federace v Brně poslali dopis v tomto duchu do úřadu prezidenta Putina.
Starosta obce Ořechov u Brna Tomáš Dudík naší redakci sdělil, že na Čestném pohřebišti sovětských vojáků v Ořechově je uloženo 1430 padlých Rudoarmějců, obec má ještě jeden společný hrob a občas se v terénu nacházejí další dosud neznámé samostatné hroby. Ořechov byl osvobozen od fašistů po těžkých bitvách 24. dubna 1945 na kalendářní den sv. Jiří (který je i patronem zdejšího kostela) při postupu Sovětů od Bratislavy na Brno. Pietní vzpomínky se v Ořechově proto každoročně konají vždy v sobotu nejbližší k tomuto datu. Letos, stejně jako vloni, to bude kvůli epidemii covid-19 opět v komorním duchu. Zástupci okolních obcí pokládají kytice květů a věnce k památníku v Ořechově samostatně.
«Společnými silami se snažíme uchovat památku i hrdinné sovětské střelkyně V. S. Paščenkové z havarovaného bombardéru u nedalekých Loděnic. Klub vojenské historie o tom uvědomil její rodinu. Prasynovec Paščenkové, který je umělec, nám nabídl, že by chtěl v místě posledního odpočinku své pratety instalovat svoji plastiku na její památku. S Klubem vojenské historie ve Starovičkách se domlouváme na uskutečnění tohoto záměru. Již zde máme památky od rodin jiných zde pochovaných vojáků Rudé armády. Občas přijíždějí k nám vzpomínat na jejich hroby,» uvedl starosta Dudík. Pro ruská média se pořizovala v sobotu v Ořechově i v Loděnicích videoreportáž.
Atašé Generálního konzulátu RF v Brně Georgij Alexejevič Akajomov při pietním aktu v Loděnicích poděkoval lidem za účast při uchování památky padlých vojáků Rudé armády, kteří zahynuli v posledních dnech 2. světové války v Evropě při osvobozování jižní Moravy od fašismu.
Iniciátor návrhu ocenění letkyně — střelkyně R. Harašta vysvětlil, že občas se lidé táží zda to po třičtvrtě století není příliš pozdě, když to už k ničemu není… «Přiznávám, že mi snaha o její vyznamenání in memoriam pramení ze srdce, přímo z dětského srdíčka. Jako žáci zdejší základní školy jsme každoročně navštěvovali místa dopadu nešťastné posádky sestřeleného letounu při výročích osvobození naší obce. Jako kluci jsme se zajímali o vše, co z amerického bombardéru se sovětskou posádkou zbylo a objevovali technické novinky, které zde nebyly obvyklé. Lidé z vraku odmontovali i kolo a schovali je doma. Ředitel školy nás, své žáky každoročně vodil ve výroční den k tomuto kolu a vyprávěl historii osvobozování od okupantů. Kolo se dochovalo do dneška a ochraňuje je už třetí generace rodiny. Máme záměr tento původní artefakt ze stroje Douglas A20 Boston zakomponovat do pomníku jako součást historie obce,» uzavřel Radek Harašta.
(vž)
Foto — Václav Žalud
Редакция не несет ответственности за содержание и за ошибки в авторском материале.